Ponieważ łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone, wielu producentów i 3PL (z ang. Third Party Logistic czyli Logistyka Firm Trzecich) zwraca się do koncepcji i rozwiązań IoT czyli Internetu rzeczy, aby upewnić się, że pozostaną konkurencyjni w nowoczesnym, globalnym świecie. Ale w jaki sposób IoT przynosi korzyści nowoczesnemu łańcuchowi dostaw? Poniżej zidentyfikowaliśmy pięć kluczowych sposobów, dzięki którym łańcuch dostaw oparty na IoT umożliwia osiągnięcie nowych poziomów widoczności i wydajności operacyjnej od początku do końca.
1. Monitorowanie środowiska
Dla wielu firm wgląd w temperaturę i wilgotność w czasie rzeczywistym towarów w transporcie ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiego poziomu jakości i najwyższej jakości obsługi klienta. Na przykład firma farmaceutyczna może zaoszczędzić miliony euro na dostawie leków wrażliwych na temperaturę przybywających nieuszkodzonych w celu wprowadzenia produktu o krytycznym znaczeniu czasowym. Lub np. firma zajmująca się wysokowartościową żywnością może być zainteresowana zrozumieniem zmienności poziomów wilgotności podczas transportu przesyłek między poszczególnymi obiektami. Wielu producentów jest zaniepokojonych czynnikami środowiskowymi, takimi jak temperatura i wilgotność, dlatego polegają na rozwiązaniach IoT w celu monitorowania tych danych, wysyłania alertów w czasie rzeczywistym, jeśli występują wypadki, i dostarczania możliwych do zastosowania analiz do przyszłych ulepszeń.
2. Alarmy o wstrząsach i uszkodzeniach
Oprócz warunków środowiskowych, niektórzy producenci są również zainteresowani uzyskaniem w czasie rzeczywistym widoczności uszkodzeń transportowych spowodowanych niewłaściwym obchodzeniem się z nimi. Od sprzętu przemysłowego po elektronikę i części samochodowe, wiele towarów jest bardzo wrażliwych na upuszczenie, przechylenie lub inne niewłaściwe obchodzenie się po drodze. Na przykład duże firmy elektroniczne zaczęły integrować systemy śledzenia i ostrzegania IoT w swoich łańcuchach dostaw, aby uzyskać natychmiastowe powiadomienie, jeśli przesyłka ekranów telewizyjnych, szaf serwerowych lub innych delikatnych produktów lub komponentów doświadcza potencjalnie szkodliwego poziomu pochylenia lub wstrząsu. Uzbrojony w wiedzę w czasie rzeczywistym, producent jest w stanie zaplanować i złagodzić skutki awarii spowodowane uszkodzonym produktem.
3. Unikaj opóźnień z alertami ETA
Skrót ETA oznacza Estimated Time of Arrival Alerts. Oczywiście, łańcuch dostaw zasilany przez IoT to nie tylko monitorowanie stanu. IoT umożliwia również śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym dla towarów przewożonych, umożliwiając przewidywanie i unikanie opóźnień w wysyłce. Zwłaszcza jeśli chodzi o przesyłki o wysokiej wartości, takie jak towary luksusowe lub materiały krytyczne, wgląd w dokładną lokalizację towarów podczas podróży przez granice i wiele sposobów tranzytu ma kluczowe znaczenie. Dzięki inteligentnym skrzyniom logistycznym są w stanie na bieżąco śledzić, gdzie znajdują się ich towary, dając im informacje potrzebne do identyfikacji potencjalnych opóźnień i planowania, zanim będzie za późno.
4. Zmniejszenie ilości odpadów
Wgląd w czasie rzeczywistym w szkody i opóźnienia jest rewelacyjną koncepcją samą w sobie. Ale alerty na poziomie przesyłek to dopiero początek. Zbudowany na bazie IoT, nowoczesny cyfrowy łańcuch dostaw umożliwia zmniejszenie ilości odpadów podczas wszystkich operacji. Na przykład, z kompleksowymi danymi dotyczącymi tego, gdzie są skrzynie logistyczne i które obszary napotykają mniej lub bardziej problemy, menedżerowie mogą inteligentnie przypisywać zapasy buforowe do obszarów wysokiego ryzyka i obniżać poziomy zapasów bezpieczeństwa w obszarach niskiego ryzyka. Ponadto, jeśli menedżer wie, że przesyłka może przybyć późno lub jest uszkodzona, może zmienić harmonogram, aby skrócić czas przestoju fabryki i nie marnować godzin pracy. W ten sposób dane IoT umożliwiają zmniejszenie ilości odpadów i efektywniejsze alokowanie zasobów, umożliwiając producentowi obniżenie kosztów i poprawę wyniku finansowego.
5. Optymalizacja oparta na danych
Ostatecznie dostęp do danych oznacza, że możesz wdrażać strategie optymalizacji oparte na danych. Ramy takie jak Lean i Six Sigma są od dawna znane w produkcji, ale jeśli chodzi o zarządzanie łańcuchem dostaw, brak danych historycznie utrudniał wielu firmom skuteczne zastosowanie tych metodologii. Dzięki widoczności w czasie rzeczywistym i kompleksowym zestawom danych dotyczących czasu trwania przesyłki, współczynników uszkodzeń i innych kluczowych wskaźników możliwe staje się dostosowanie narzędzi opartych na danych do strony łańcucha dostaw.
Na przykład niektórzy producenci zaczęli wykorzystywać dane IoT do prowadzenia analizy SPC czyli statystycznej kontroli procesu w zarządzaniu łańcuchem dostaw. SPC to statystyczna metoda identyfikowania punktów danych odbiegających od normy i natychmiastowa aktualizacja procesów, gdy tylko pojawią się wczesne oznaki problemu – czy to wysokie wskaźniki uszkodzeń, niedokładne ETA, czy inne problemy związane z łańcuchem dostaw. Tego rodzaju narzędzia umożliwiają znaczącą, ilościową optymalizację nie tylko pojedynczej przesyłki lub trasy, ale całej operacji łańcucha dostaw firmy.
Nowoczesny łańcuch dostaw działa na IoT
Dzisiaj dopiero zaczynamy dostrzegać wpływ Internetu rzeczy na przemysłowy łańcuch dostaw. Od redukcji szkód i ulepszonych ETA po kompleksową redukcję odpadów i kompleksową optymalizację – możliwości łańcucha dostaw zasilanego przez IoT są nieograniczone. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób narzędzia IoT mogą zrewolucjonizować twój łańcuch dostaw, poproś o konsultację już dziś ☎ 720-349–349.