Przemysł 4.0 (z ang. Industry 4.0) odnosi się do nowej fazy rewolucji przemysłowej, która koncentruje się głównie na połączeniach, automatyzacji, uczeniu maszynowym i danych w czasie rzeczywistym. Przemysł 4.0, czasami nazywany także Przemysłowym Internetem rzeczy IIoT (z ang. Industrial Internet of Things) lub inteligentną produkcją, łączy fizyczną produkcję i operacje z inteligentną technologią cyfrową, uczeniem maszynowym i dużymi danymi, aby stworzyć bardziej całościowy i lepiej połączony ekosystem dla firm, które koncentrują się na produkcji i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Podczas gdy każda firma i organizacja działająca dzisiaj jest inna, wszystkie stają przed wspólnym wyzwaniem – potrzebą łączności i dostępu do wglądu w czasie rzeczywistym między procesami, partnerami, produktami i ludźmi. W tym miejscu wchodzi w grę Przemysł 4.0 lecz to nie tylko inwestowanie w nowe technologie. Świat produkcji się zmienia. Aby przetrwać i rozwijać się teraz, musisz być skłonny zainwestować w Przemysł 4.0. Poniższy, bogaty zasób wiedzy pomoże Ci zacząć przygodę z Przemysłem 4.0.
Ewolucja przemysłu od 1.0 do 4.0
Zanim zagłębimy się w to, co, dlaczego i jak działa Przemysł 4.0, dobrze jest najpierw zrozumieć, jak dokładnie ewoluowała produkcja od XIX wieku. Istnieją cztery odrębne rewolucje przemysłowe, których świat doświadczył lub nadal doświadcza dzisiaj.
Przemysł 1.0 – Pierwsza rewolucja przemysłowa
Pierwsza rewolucja przemysłowa miała miejsce między 1700 a 1800 rokiem. W tym okresie produkcja ewoluowała od skupiania się na pracy ręcznej wykonywanej przez ludzi i wspomagana przez zwierzęta pracujące do bardziej zoptymalizowanej formy pracy wykonywanej przez ludzi za pomocą silników wodnych i parowych oraz innych rodzajów obrabiarek.
Przemysł 2.0 – Druga rewolucja przemysłowa
Na początku XX wieku świat wszedł w drugą rewolucję przemysłową, wprowadzając stal i wykorzystując energię elektryczną w fabrykach. Wprowadzenie energii elektrycznej umożliwiło producentom zwiększenie wydajności i sprawiło, że maszyny fabryczne stały się bardziej mobilne. W tej fazie wprowadzono koncepcje masowej produkcji, takie jak linia montażowa, jako sposób na zwiększenie wydajności.
Przemysł 3.0 – Trzecia rewolucja przemysłowa
Począwszy od późnych lat 50-tych XX wieku zaczęła się powoli pojawiać trzecia rewolucja przemysłowa, ponieważ producenci zaczęli wprowadzać do swoich fabryk więcej technologii elektronicznych oraz komputerów. W tym okresie producenci zaczęli doświadczać zmiany, która kładła mniejszy nacisk na technologię analogową i mechaniczną, a bardziej na technologię cyfrową, automatykę i oprogramowanie.
Przemysł 4.0 – Czwarta rewolucja przemysłowa
W ciągu ostatnich kilku dekad pojawiła się czwarta rewolucja przemysłowa, znana jako Przemysł 4.0, który kładzie nacisk na technologię cyfrową z ostatnich dziesięcioleci na zupełnie nowy poziom za pomocą wzajemnych połączeń za pośrednictwem Internetu rzeczy (z ang. Internet of Things – IoT), dostępu do danych w czasie rzeczywistym oraz wprowadzenia systemów cyber-fizycznych. Sieć rzeczy, które dzięki wbudowanym czujnikom oraz dostępowi do internetu komunikują się zarówno między sobą jak i człowiekiem. Przemysł 4.0 oferuje bardziej kompleksowe, połączone i holistyczne podejście do produkcji. Łączy fizyczne z cyfrowymi i pozwala na lepszą współpracę i dostęp do różnych działów, partnerów, dostawców, produktów i osób. Przemysł 4.0 umożliwia właścicielom firm lepszą kontrolę i zrozumienie każdego aspektu ich działania, a także pozwala wykorzystać błyskawiczne dane w celu zwiększenia wydajności, usprawnienia procesów i pobudzenia wzrostu.
Podstawowe koncepcje IIoT i słowniczek terminów
Istnieją setki pojęć i terminów odnoszących się do IIoT (z ang. Industrial Internet of Things) i Przemysł 4.0, ale oto 12 podstawowych słów i zwrotów, aby wiedzieć, zanim zdecydujesz, czy chcesz zainwestować w rozwiązania Przemysł 4.0 dla Twojej firmy:
- IoT: IoT oznacza Internet rzeczy, pojęcie odnoszące się do połączeń między obiektami fizycznymi, takimi jak czujniki lub maszyny, a Internetem.
- IIoT: IIoT oznacza Industrial Internet of Things, koncepcję, która odnosi się do połączeń między ludźmi, danymi i maszynami w odniesieniu do produkcji.
- Big data: Odnosi się do dużych zestawów danych strukturalnych lub nieustrukturyzowanych, które mogą być kompilowane, przechowywane, organizowane i analizowane w celu ujawnienia wzorców, trendów, skojarzeń i możliwości.
- Sztuczna inteligencja: To pojęcie, które odnosi się do zdolności komputera do wykonywania zadań i podejmowania decyzji, które w przeszłości wymagały pewnego poziomu ludzkiej inteligencji.
- M2M: Oznacza maszynę z maszyną i odnosi się do komunikacji, która odbywa się między dwiema oddzielnymi maszynami za pośrednictwem sieci bezprzewodowych lub przewodowych.
- Cyfryzacja: Cyfryzacja odnosi się do procesu zbierania i przekształcania różnych typów informacji w format cyfrowy.
- Inteligentna fabryka: inteligentna fabryka to taka, która inwestuje i wykorzystuje technologię, rozwiązania i podejścia Przemysł 4.0.
- Uczenie maszynowe: Uczenie maszynowe odnosi się do zdolności komputerów do samodzielnego uczenia się i doskonalenia poprzez sztuczną inteligencję – bez wyraźnego polecenia lub zaprogramowania, aby to zrobić.
- Przetwarzanie w chmurze: przetwarzanie w chmurze odnosi się do praktyki wykorzystywania połączonych zdalnych serwerów hostowanych w Internecie do przechowywania, zarządzania i przetwarzania informacji.
- Przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym: Przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym odnosi się do możliwości systemów komputerowych i maszyn do ciągłego i automatycznego przetwarzania danych i dostarczania wyników i spostrzeżeń w czasie rzeczywistym lub zbliżonym do czasu.
- Enterprise Resource Planning (ERP): narzędzia do zarządzania procesami biznesowymi, które można wykorzystać do zarządzania informacjami w całej organizacji.
- Ekosystem: Ekosystem, jeśli chodzi o produkcję, odnosi się do potencjalnego powiązania całej operacji – inwentaryzacji i planowania, finansów, relacji z klientami, zarządzania łańcuchem dostaw i realizacji produkcji.
- Cyber-fizyczne systemy (CPS): Cyber-fizyczne systemy, nazywane czasami również cyberprodukcją, odnoszą się do środowiska produkcyjnego z obsługą Przemysłu 4.0, które oferuje gromadzenie danych, analizę i przejrzystość w czasie rzeczywistym w każdym aspekcie operacji produkcyjnej.
Teraz, gdy już lepiej rozumiesz niektóre podstawowe pojęcia związane z Przemysłem 4.0, jesteś gotowy, aby głębiej zbadać, w jaki sposób inteligentna produkcja może zrewolucjonizować sposób prowadzenia i rozwoju firmy.
Przypadki inteligentnego wykorzystania produkcji
Jednym z najlepszych sposobów lepszego zrozumienia koncepcji inteligentnej produkcji jest zastanowienie się, w jaki sposób można ją zastosować w firmie.
Oto trzy przypadki użycia, które mogą pomóc zrozumieć wartość Przemysłu 4.0 w operacji produkcyjnej:
- Zarządzanie łańcuchem dostaw i optymalizacja – rozwiązania Przemysłu 4.0 zapewniają firmom lepszy wgląd, kontrolę i widoczność danych w całym łańcuchu dostaw. Wykorzystując możliwości zarządzania łańcuchem dostaw, firmy mogą dostarczać produkty i usługi na rynek szybciej, taniej i lepszej jakości, aby uzyskać przewagę nad mniej wydajnymi konkurentami.
- Analityka predyktywna – rozwiązania Przemysłu 4.0 dają producentom możliwość przewidywania, kiedy pojawią się potencjalne problemy, zanim faktycznie się pojawią. Bez systemów IoT w fabryce konserwacja prewencyjna odbywa się w oparciu o rutynę lub czas. Innymi słowy, jest to zadanie ręczne. Dzięki systemom IoT konserwacja prewencyjna jest znacznie bardziej zautomatyzowana i usprawniona. Systemy mogą wyczuć, kiedy pojawiają się problemy lub muszą zostać naprawione, i mogą upoważnić cię do rozwiązywania potencjalnych problemów, zanim staną się większymi problemami. Analityka predykcyjna pozwala firmom nie tylko zadawać reaktywne pytania, takie jak „co się stało?”, „Dlaczego to się stało?”, Ale także proaktywne pytania, takie jak „co się wydarzy” i „co możemy zrobić, aby zapobiegać temu? ”Tego typu analizy mogą umożliwić producentom przechodzenie od konserwacji prewencyjnej do konserwacji predykcyjnej.
- Śledzenie i optymalizacja zasobów – rozwiązania Przemysłu 4.0 pomagają producentom zwiększyć wydajność dzięki zasobom na każdym etapie łańcucha dostaw, co pozwala im lepiej kontrolować zapasy, jakość i możliwości optymalizacji związane z logistyką. Dzięki IoT w fabryce pracownicy mogą uzyskać lepszą widoczność swoich aktywów na całym świecie. Standardowe zadania związane z zarządzaniem aktywami, takie jak transfery aktywów, zbycia, reklasyfikacje i korekty, można usprawnić i zarządzać centralnie oraz w czasie rzeczywistym (Real-Time Visability).
Celem przeglądu tych przypadków użycia jest pomoc w wyobrażeniu sobie i rozpoczęciu myślenia o tym, jak inteligentna produkcja mogłaby zostać zintegrowana z własną organizacją. Jak właściwie zadecydować, czy Przemysł 4.0 jest odpowiedni dla mnie?
Dla kogo jest Przemysł 4.0?
Skąd wiesz, kiedy lub czy Twoja firma powinna zainwestować w Przemysł 4.0?
Jeśli możesz sprawdzić większość elementów na tej liście, prawdopodobnie warto zacząć oceniać technologię i dostawców rozwiązań Przemysłu 4.0 oraz przydzielać zasoby potrzebne do wdrożenia:
- Jesteś w szczególnie konkurencyjnej branży z wieloma graczami znającymi się na technologii.
- Trudno jest rekrutować, aby obsadzić wolne miejsca pracy w organizacji.
- Chcesz lepszej widoczności w całym łańcuchu dostaw.
- Chcesz zidentyfikować i rozwiązać problemy, zanim staną się większymi problemami.
- Chcesz zwiększyć wydajność i rentowność w całej organizacji.
- Chcesz, aby wszyscy w twoim zespole otrzymywali aktualne, aktualne i stosowne widoki procesów produkcyjnych i biznesowych.
- Chcesz bogatszych i bardziej aktualnych analiz.
- Potrzebujesz pomocy w digitalizacji i zrozumieniu informacji.
- Chcesz poprawić zadowolenie klientów i zadowolenie klientów.
- Chcesz poprawić jakość produktu lub zachować nienaruszoną jakość produktu.
- Chcesz bardziej zintegrowanego systemu planowania zasobów przedsiębiorstwa obejmującego nie tylko inwentaryzację i planowanie, ale także finanse, relacje z klientami, zarządzanie łańcuchem dostaw i wykonanie produkcji.
- Potrzebujesz spójnego i elastycznego widoku operacji produkcyjnych i biznesowych dostosowanych do konkretnych obszarów lub użytkowników w Twojej organizacji.
- Chcesz wglądu w czasie rzeczywistym, który pomoże Ci podejmować lepsze, szybsze decyzje dotyczące Twojej firmy każdego dnia.
Nadal nie jesteś pewien, czy Przemysł 4.0 jest odpowiedni dla Ciebie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o konkretnych sposobach, które mogą pomóc Tobie i Twojej firmie.
Korzyści z przyjęcia modelu branżowego 4.0
Przemysł 4.0 obejmuje cały cykl życia produktu i łańcuch dostaw – projektowanie, sprzedaż, magazynowanie, planowanie, jakość, inżynieria oraz obsługa klienta i usługi w terenie. Wszyscy dzielą się wiedzą, aktualnymi, odpowiednimi widokami procesów produkcyjnych i biznesowych – oraz znacznie bogatszymi i bardziej aktualnymi analizami.
Oto krótka, niewyczerpująca lista niektórych korzyści wynikających z przyjęcia modelu Przemysłu 4.0 dla Twojej firmy:
- Sprawia, że jesteś bardziej konkurencyjny, zwłaszcza w stosunku do osób zakłócających takie jak Amazon. Ponieważ firmy takie jak Amazon nadal optymalizują logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw, musisz inwestować w technologię i rozwiązania, które pomogą Ci ulepszyć i zoptymalizować własną działalność. Aby pozostać konkurencyjnym, musisz mieć systemy i procesy, które pozwolą Ci zapewnić ten sam poziom usług (lub lepszy) swoim klientom i klientom, że mogą uzyskać od firmy takiej jak Amazon.
- To sprawia, że jesteś bardziej atrakcyjny dla młodszych pracowników. Firmy inwestujące w nowoczesne, innowacyjne technologie Przemysłu 4.0 są lepiej przygotowane do przyciągania i zatrzymywania nowych pracowników.
- To sprawia, że twój zespół jest silniejszy i bardziej współpracujący. Firmy, które inwestują w rozwiązania Przemysłu 4.0, mogą zwiększyć wydajność, zwiększyć współpracę między działami, umożliwić analizę predykcyjną i nakazową, a także umożliwić osobom, w tym operatorom, menedżerom i kadrze kierowniczej, pełniejsze wykorzystanie danych i danych wywiadowczych w czasie rzeczywistym do podejmowania lepszych decyzji przy zarządzaniu dniem obowiązki na dzień.
- Pozwala to rozwiązać potencjalne problemy, zanim staną się poważnymi problemami. Analiza predykcyjna, dane w czasie rzeczywistym, maszyny połączone z Internetem i automatyzacja mogą pomóc w zwiększeniu aktywności w rozwiązywaniu potencjalnych problemów związanych z utrzymaniem i zarządzaniem łańcuchem dostaw.
- Pozwala na obniżenie kosztów, zwiększenie zysków i wzrost zużycia paliwa. Technologia Przemysłu 4.0 pomaga zarządzać i optymalizować wszystkie aspekty procesów produkcyjnych i łańcucha dostaw. Zapewnia dostęp do danych i informacji w czasie rzeczywistym, których potrzebujesz, aby podejmować mądrzejsze i szybsze decyzje dotyczące Twojej firmy, co może ostatecznie zwiększyć wydajność i rentowność całej operacji.
Jak wspomniano, lista ta nie jest wyczerpująca – należy wziąć pod uwagę wiele innych korzyści. Aby dowiedzieć się więcej o korzyściach, odwiedź naszą stronę w celu poznania innowacyjnych narzędzi z koncepcji Przemysłu 4.0 lub zadzwoń ☎ 720-349–349.